PELONIS Oscillating Ceramic Tower Indoor Space Heater for Home with Oscillation, Programmable Thermostat & ECO Mode, 12H Timer & Remote Control, Safety Protection, 23 Inches, 1500W, PHF15RSAPH23
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
About this item
  • 【RAPID HEATING & CONSTANT TEMPERATURE】Using reliable and effective ceramic heating technology, this powerful 1500W heater quickly heats up to 70°F in 3S, providing a consistent and comfortable temperature. With 26% more hot air vents, you can feel the change from cold to warm quickly and fully.
  • 【WIDE HEATING COVERAGE】 Our 23” tower heater can cover up to 220 ft², paired with a 75° wide Oscillation helps the heat cover every corner of the room, perfect choice for large bedrooms and large living rooms.
  • 【EASY TO USE】One touch to change the temperature and mode on the digital panel, you can also use the remote control. Choose the most precise and comfortable temperature with 1F of adjustment. In addition, the extra-long 12H timer takes a lot of the hassle out of operation.
Product information
Brand PELONIS
Special Feature Adjustable Temperature, Fast Heating
Color Black
Form Factor Tower
Indoor/Outdoor Usage Indoor
Product Dimensions 7.09"D x 6.93"W x 23"H
Recommended Uses For Product Desk, Home, Office
Mounting Type Floor Mount
Room Type Dining Room
Heating Coverage 200ft
Burner type Radiant
Fuel Type Electric
Number of Speeds 3
Voltage 110 Volts
Amperage 12.5 Amps
Min Temperature Setting 41 Degrees Fahrenheit
Max Temperature Setting 95 Degrees Fahrenheit
UPC 810049711474
Item Weight 6.04 pounds
Product features
Materials and care
Merchandising tips
View full details
Your cart
Product Product subtotal Quantity Price Product subtotal